Schody w krajobrazie miejskim - integracja z architekturą

Przestrzeń publiczna była dawniej zagospodarowywana głównie przy uwzględnieniu funkcji użytkowej. Dziś coraz częściej zwraca się uwagę na połączenie estetyki z funkcjonalnością miejsc użyteczności publicznej. Krajobraz w miastach dynamicznie się zmienia, a specyficzne wykorzystanie placów, chodników i pasaży wymaga stosowania materiałów wykończeniowych odznaczających się dużą wytrzymałością, trwałością, a także atrakcyjnym wyglądem. Szczególnym elementem krajobrazu miejskiego są schody.

Względy estetyczne i bezpieczeństwo


Schody to pozornie prosta konstrukcja, jednak ich projekt i wykonanie wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Błędnie zbudowane schody będą męczące dla użytkowników i mogą nie przetrwać intensywnej eksploatacji w dłuższym czasie. Podczas projektowania schodów ważne jest zachowanie odpowiedniej płaszczyzny między stopniami, głębokości pojedynczego stopnia oraz właściwej szerokości użytkowej. Nie można zapominać o bezpieczeństwie, a więc ważnym elementem są także balustrady lub inne zabezpieczenia ograniczające ryzyko urazów i wypadków.

Łatwy montaż i szerokie zastosowanie


Schody betonowe mogą być wykonane z gotowych bloków, które są szybsze i łatwiejsze w montażu niż, na przykład, podobne elementy montowane przy użyciu kostki brukowej. Nie wymagają szczególnych zabiegów konserwacyjnych ani izolacji chroniącej przed wodą. Stopnie betonowe można wykorzystać do stworzenia rozbudowanych konstrukcji tworzących razem osiedlowe place służące do wypoczynku i rozrywki. Za ich pomocą możliwy jest także łatwy podział logiczny terenu w miastach bez konieczności budowania struktury zmniejszającej optycznie przestrzeń.

Prefabrykowane stopnie schodowe dopasowane do potrzeb, uwzględniające naturalną kolorystykę betonu
Krajobraz miejski zawierający beton nie musi być przytłaczający. Betonowe schody mogą w niemal niezauważalny sposób być obecne na terenie dużego osiedla mieszkaniowego i płynnie łączyć się z innymi elementami, między innymi, ścieżkami dla pieszych. Gotowe i jednolite formy geometryczne wykonane z betonu są łatwe do wkomponowania w inne rozwiązania występujące w przestrzeni miejskiej. W ten sposób można tworzyć niepowtarzalne zestawy elementów o gładkiej powierzchni i stonowanej kolorystyce.

Walory użytkowe przestrzeni miejskiej
Przy budowaniu schodów z betonu należy uwzględnić charakterystyczne cechy tego materiału. Ciekawy wygląd i nowoczesne wzornictwo może sprawić, że architektura miejska stanie się znakiem rozpoznawczym, a nawet atrakcją turystyczną. Prefabrykowane bloki schodowe wykonane z betonu można dopasować do przestrzeni o różnym przeznaczeniu oraz intensywności eksploatowania w ciągu roku. Podejście kompleksowe do projektu może sprawić, że krajobraz miejski zmieni się nie do poznania i znacznie podniesie wartości estetyczne oraz użytkowe wielu miejsc na osiedlach miast w całej Polsce.