Beton jako trwały i odporny materiał w konstrukcjach murów oporowych

Mur oporowy prefabrykowany to struktura mająca na celu ochronę obszaru przed erozją gruntu. Niemniej jednak betonowe mury nie tylko pełnią funkcję zabezpieczającą, ale mogą także spełniać funkcję ogrodzenia. Warto jednak pamiętać o istotnym aspekcie, jakim jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Jakie są właściwości betonu i czy sprawdzi się on w każdej sytuacji?

Zastosowanie muru oporowego


Mur oporowy betonowy stanowi konstrukcję mającą na celu wzmacnianie terenu, co przekłada się głównie na zapewnienie bezpieczeństwa. Taki mur może być używany jako efektywne ogrodzenie, szczególnie skuteczne nawet w trudnych, podmokłych obszarach. Ponadto służy do kształtowania tarasów na nierównym terenie oraz może pełnić funkcję filara wspierającego ściany.

Aby zwiększyć nośność konstrukcji, zaleca się wykorzystanie zbrojeń stalowych lub prętów. Mury oporowe są zdolne nawet utrzymać grunt, o ile są odpowiednio osadzone w podłożu. Warto zauważyć, że wykonanie takiej struktury nie musi być kosztowne, a przynosi wiele korzyści, obejmując bezpieczeństwo, trwałość i jakość.

 

Proces budowy muru oporowego


Konstrukcja muru oporowego może powstać z wielu materiałów. Mogą to być oczywiście kamienie, cegły klinkierowe, a także kształtki betonowe. Wszystkie elementy należy połączyć zaprawą cementową. Dzięki temu są one mocniejsze i trwalsze oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Oporowe mury z betonu są tak naprawdę najłatwiejsze do wykonania, gdyż w tym przypadku nie tworzą się szczeliny, które osłabiają konstrukcję. Niestety często ma to miejsce w przypadku kamieni, które mają nieregularny kształt.

Ścianki o wysokości do 80 cm można bez problemu wznosić pionowo, natomiast pozostałe koniecznie muszą być nachylone o około 15%, co ma zwiększyć ich trwałość i stabilność. Warto tutaj jeszcze pamiętać, że w przypadku gruntów zamokłych należy zastosować odsączający żwir.

 

Murki oporowe z betonu – dlaczego to dobry wybór?


Konstrukcja muru oporowego z betonu stanowi solidną opcję. Warto podkreślić, że ścianki wykonane ze zbrojonego betonu charakteryzują się wyjątkową trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo istnieje możliwość wykonania murków na specjalne zamówienie, które mogą mieć różne formy. Mur może przebiegać po łuku, może być z narożnikiem, który daje wiele różnych możliwości.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że mur betonowy o wysokości do 1 metra można budować samodzielnie, natomiast w przypadku wyższych wymaga to profesjonalnego nadzoru. Istotnym elementem jest także odpowiednio wykonany fundament, umieszczony poniżej punktu zamarzania gruntu. Aby minimalizować uszkodzenia muru oporowego z elementów typu L, należy zwrócić uwagę na jego montaż zgodnie z zaleceniami producenta.